ברוכים הבאים לשבוע העיצוב מבית מרכז הבנייה הישראלי. הירשמו כעת על מנת להבטיח את מקומכם!

הרשמה לשבוע העיצוב ללא תשלום
הרשמה
לשבוע העיצוב – קהל פרטי
הכניסה ללא תשלום,רצוי להירשם בכדי לקבל מידע שוטף ממרכז הבנייה הישראלי

yes

להרשמה לקהל מקצועי לחצו כאן >>
הרשמה
לשבוע העיצוב – קהל פרטי הכניסה ללא תשלום,רצוי להירשם בכדי לקבל מידע שוטף ממרכז הבנייה הישראלי

yes

טרנדים לשנת 2016

כיצד נעצב את הבית בשנה הקרובה?

לקראת שבוע העיצוב של ישראל שיערוך מרכז הבניה הישראלי בחודש פברואר בהשראת שבוע העיצוב של מילאנו,
יצאנו לבחון את הטרנדים המובילים לשנת 2016 בכל אחד מחללי הבית

 

שילובים משילובים שונים בסלון
חלל הסלון עצמו עבר את אחד השינויים הגדולים שהיו, אומר ד"ר אלי מזרחי, ראש אולטימה – ביה"ס לעיצוב של מרכז הבניה הישראלי. במקום שולחן אחד דומיננטי – אנו רואים מעבר לשולחנות בממדים שונים – לאו דווקא שולחן אחד אלא כמה שולחנות במשחקים של גבהים שונים".
כשאנו באים לבחון את המגמות בתחום הריהוט נראה שגם בשנת 2016 תמשיך המגמה של שילובים של טקסטילים מחומרים טבעיים. "השילובים הללו יגיעו לצד חזרה מאד גדולה להדגשה של פרטים, לדוגמא – רגליים שחובקות את הכריות של הספה, או בסיס של ספה וכורסא שעשוי מכמה חומרים, תוך הדגשה של ההבדל בין החומרים. העידן של ספה וכורסא מבודלת ממנה עדיין נמשך, ובמקביל יש חזרה לכורסת/כסא נדנדה שאנשים משלבים בסלון" מציין מזרחי, ומוסיף כי "גם בריהוט המשלים בסלון נראה חזרה – המזנון של פעם שהפך לשידה ולפני שנתיים הפך למדף לטלויזיה – חוזר להיות בעל נוכחות, אך היום הוא עשוי מחומרים עדינים". במסגרת הנטייה הגוברת לשילוב שטיחים בסלון מחדש, הוא מספר שאנו רואים שהיום השטיחים גם "מטפסים" לקירות. יש רואים טרנד מאד חם וחזק של תליית שטיחים על הקירות המקבלים את מקומה של התמונה".

טרנד של שילוב חומרים, טקסטורות ו"פיסים" ניתן לראות בדירה לדוגמא בפרויקט גבעת אלונים שמקימה חברת שרביב בקריית אתא. מעצבת הפנים דפנה עברי שעיצבה מספר דירות לדוגמא בפרויקט מציינת "שילוב הטקסטורות והגוונים מגרה את כל החושים ויוצרים אווירה אינטימית ומחבקת: הספה חלקה, ולעומתה הכורסא מראטן בגוון טבעי היא עם מרקם שונה, מחמם ומסקרן. קיר הבריקים בגוון אפור ומקשט את הבית בטקסטורה אותנטית – אירופאית, ומקפיץ ומבליט את מטבח והספה הלבנים. שאר קירות חלל המגורים מצופים בשליכט בעל מרקם בסגנון וינטג.

 


תמונה: הטרנד של שילוב חומרים, טקסטורות ופיסים כולל בריקים בפרויקט גבעת אלונים של שרביב. צילום: ניצן הפנר

 

 

לייה גיל, מעצבת פנים בוגרת אולטימה ביה"ס לעיצוב של מרכז הבניה הישראלי, אומרת כי טרנד הבריקים תמיד באופנה ויישאר חזק גם לשנה הבאה. "הבריק הוא אחד מחיפוים הדקורטיביים הפופולריים ביותר בארץ. הסוד שלו טמון בכך כי בעזרתו ניתן להגיע לאפיון של כמעט כל סגנון: כפרי, מודרני, קלאסי או מראה של לופט ניו יורקי. הוא מעניק לחללים ציבוריים תחושת חום, נעימות ורכות, או לחילופין מראה יותר מעודן וקריר. בבתים הכפריים וקלאסיים זה משתלב נהדר עם הטרנד לא פחות אהוב בעיצוב – הקמין"

 


תמונה: טרנד הבריקים בבית ברמת השרון תכנון ועיצוב לייה גיל צלם ליאור שניידר

"כיום שילוב הלבנים כאלמנט עיצובי בחלל הבית הפך לחלק בלתי נפרד מהתרבות האדריכלית בישראל", מציינת קרן יעל, בעלת חברת "קרן-סטון" היבואנית הגדולה בארץ של לבנים עתיקות מפירוקים ובעלת הנציגות הרשמית של החברות הגדולות באירופה לייצור לבנים מודרניות .
היא מספרת שבמהלך העשור האחרון ראינו את השימוש בבריקים כחיפוי דקורטיבי מתבלט כאלמנט הנפוץ בכל בית העובר שיפוץ.
כמו לייה, גם יעל מציינת כי הביקוש ללבני פירוק במראה קלאסי עתיק רק גובר ועמו הדרישה גם לדוגמאות בקווים מודרניים ומהדורות אקסקלוסיביות של לבנים במראה רטרו.
"עיצוב בשילוב בריקים מעניק משחק צבעים נפלא של עושר ועומק ויזואלי, אפשרויות החיפוי כיום הן אינסופיות ובהחלט מתאימות לכל בית"

חללים ציבוריים חמימים
"בחללים הציבוריים בבית כמו גרם מדרגות, פרוזדורים טרנדי מאוד להשתמש בעץ שמעניק תחושת חמימות בבית. כך למשל חיפוי בפרקט אלון מבוקע טבעי יעניק חמימות בתוך החלל הגדול בדירה" מסבירה מעצבת הפנים אליס לידובסקי שאחראית לעיצוב הפנטהאוז הדו מפלסי לדוגמא בפרויקט ECO של חברת א. זיתוני בכפר סבא. בנוסף הקפדתי לשלב בגרם המדרגות גם זכוכית אקסטרה קליר, כדי ליצור ניקיון וקלילות לחלל". "מעבר לכך מאוד טרנדי היום לשלב בחדר המגורים חומרים טבעיים שיוצרים אוירה רוגעת. כורסאות קלועות מבד למשל מעניקות רכות לרצפת בטון, שימוש בווילונות לבנים גולשים או שטיח רך שתוחם את אזור הסלון גם הם יכולים לשבור מראה כבד ולהעניק תחושת רכות, רוגע וחמימות"

 


תמונה: גרם מדרגות המשלב חיפוי עץ וזכוכיות בפנטהאוז דו מפלסי לדוגמא - פרויקט אקו של חברת א. זיתוני בשכונה הירוקה כפר סבא - צילום סטאס שרייבר

 

שימוש נוסף בזכוכית שצובר תאוצה הוא לטובת חלוקת החלל בשטחים ציבוריים ובחדרי רחצה.
אנג'לה לנציאנו ממשרד Lanciano design המנוהל על ידה ועל ידי שר סלע, אחראית על עיצוב פנטהאוז בפרויקט YAM אותו מקימה חברת בריגה בשכונת עיר ימים בנתניה מספרת כי "השתמשנו באלמנט זה בעיצוב פנטהאוז עם נוף לים. חלל המדרגות בדירה נסגר ע"י זכוכית ריצפה תקרה, והמעקה המסורתי זז הצידה לטובת אפקטים עיצוביים חדשים. במרכז חלל המדרגות עצבנו מוטות ברזל לכל גובה החלל, שנצבעו בגוונים שונים של אפור ניתן לראות את אותם מגמות עיצוביות גם בחלל חדרי הרחצה"

מיטל סלומון ומיקי טרבס ממיקיטה סלומון אדריכלים משמשים כאדריכלי הפנים של פרוייקט LAGOON בשכונת עיר ימים בנתניה המוקם על ידי חברת דיזנגוף סחר. לדבריהם " בפרויקט LAGOON שילבנו בתכנון הבנייה והעיצוב של דירות לדוגמא את הטרנדים המובילים לשנת 2016, ביניהם שמירה על חללים פתוחים ומרווחים, כאשר המטבח מהווה חלק אינטגראלי ומרכזי מחלל המגורים והפונקציות שבו מוצנעות עד מוסוות לחלוטין"


תמונה: טרנד שימוש בזכוכיות לחלוקת החלל בשטחים ציבוריים ובחדרי הרחצה תמונות פנטהאוז בפרויקט YAM בעיצוב של אנגלה לאנציאנו - צילום אלעד שריג (3)

תמונה: טרנד שמירה על חלל פתוח והמטבח כחלק אינטגרלי מחלל המגורים כשהפונקציות בו מוצנעות - דירה לדוגמא בפרויקט LAGOON של חברת דיזנגוף סחר - צילום עמית גירון

הטכנולוגיה לרשות המטבח
נישאים על גלי הטרנד הירוק ושמירת הסביבה, אנו רואים חזרה לעץ הטבעי, המשולב עם מתכות ואפילו אבנים. ד"ר אלי מזרחי, ראש אולטימה – ביה"ס לעיצוב של מרכז הבניה הישראלי אני מאמין שנראה בשנה הבאה המון עץ טבעי על סוגיו השונים. ככל שעובר הזמן ניתן לראות יותר ויותר משחקים של תחכום וטכנולוגיה – למשל עמוד שקעים שנשלף ממשטח העבודה לחיבור מכשירי חשמל (במקום לרשת את הקירות בשקעים), פרזולים מאד מתוחכמים לפתיחת וסגירת ארונות ועוד. התעצמות מגמת לקיחת אלמנטים מהמטבח התעשייתי – באדפטציה אלגנטית יותר למטבח הפרטי: קולט אדים, כיריים גדולות, מקרר וכו'. כל האביזרים במטבח החל בתנור בילט אין, המשך במקרר וכלה במכונת הקפה – הופכים לחלק בלתי נפרד מהמטבח בשילוב מושלם" הוא מסכם בנוגע למטבח ואומר כי " הצבעוניות השלטת במטבח היא מונוכרומטית עם נגיעות של גוונים באמצעות אריחים בקירות ובמשטח העבודה".

 

חמימות גם באמבטיה
"ככל שעובר הזמן אנו רואים יותר מקלחונים גדולים, עם משטחי כיור גדולים ומראות גדולות לפתיחת החלל" אומר אלי מזרחי. הוא מוסיף כי "מבחינת חיפויים – משתדלים לחפות באריחים בעיקר באזורים הרטובים, כך שניתן להשתמש בטיח/צבע במקומות שאין בהם נגיעה של מים באופן ישיר". נראה כי החמימות עוברת מהחללים הציבוריים ונכנסת גם לחלל האמבטיה. מזרחי מציין כי "מגמה שהחלה לפני שנתיים ותמשיך לצבור תאוצה מגיעה מהרצון של אנשים לשלב חומרים חמים באמבטיה, אז מכניסים פורצלן דמוי פרקט, שנותן תחושה של ללכת בלי ולהרגיש עם".

 

חדר שינה כמו בארמון
המיטה הופכת לתפוס חלל יותר מרכזי בחדר, כאשר ראש המיטה הופך להיות הרבה יותר מאסיבי ודומיננטי, עם חומרים שמשתמשים בהם לרוב אילו בסלון – טקסטיל וקפיטונאז' עם נוכחות גדולה, וכריות גדולות למשענת שהופכות לחלק מהמשחק הצבעוני בחדר השינה. אנו רואים גם חזרה למעין ספסל ישיבה לרגלי המיטה, נמוך יותר מהמיטה, כמו בארמונות הגדולים, המאפשר ישיבה נוחה לגרוב ולנעול.
גם האדריכלית ומעצבת הפנים רונית שיסמן מסכימה עם מזרחי ומציינת כי בדירה לדוגמא שעיצבה בפרויקט יבנה הירוקה של חברת צרפתי שמעון עוצב חדר השינה עם מיטה עם ראש מיטה מאסיבי מטקסטיל רך ונעים. "חדר השינה הוא המפלט שלנו אחרי יום עבודה ארוך וארגון הבית, וצריך לרהט אותו". לדבריה הכיוון כיום הוא להעניק לחדר השינה אווירה של בית מלון מפנק שכיף להיכנס אליו. שיסמן מציינת כי "סגול הוא החור החדש - הצבעים שישלטו בשנה בקרובה בחדר השינה הם סגול על גווניו. זהו צבע מאד נעים ומשתלב עם רוב הצבעים, ומתאים למי שמחפש גוונים יותר רכים ונעימים". בנוגע לתאורה היא מסבירה "השימוש בתאורה צריך להיעשות בצורה נכונה – שלא תהיה חזקה מדי, עם אור צהוב רך ועדין ולא תאורה פלורסנטית לבנה".

 

MITA


תמונה: מיטה עם ראש מיטה מאסיבי בדירה לדוגמא שעיצבה רונית שיסמן בפרויקט יבנה הירוקה של צרפתי שמעון. צילום: אבי רוקח

 

שתפו והמליצו:
שבוע העיצוב מבית מרכז הבנייה הישראלי